Ada Pafta Parsel Sorgulaması Nasıl Yapılır

Ada Pafta Parsel Sorgulaması nasıl yapılabileceğini bu makalemizde anlatmaya çalışacağız. Neden arazi satıl alan kişi ve kurumlar ada parsel sorgulaması yaparlar. İlk önce aldığınız yerin gerçekten var olup olmadığını görebilirsiniz. Ayrıca satın alınan tarlanın arsanın arazinin muhtevasını öğrenebilirsiniz. Bu nedenlerden dolayı arazilerin parsel sorgulamasını yaparız.

Ada Pafta Parsel Sorgulaması Nereden Yapılır

Daha önceki makalemizde bir arazinin tarlanın veya arsanı uydu üzerinden Google Maps ile hatasız metrekare hesaplama nasıl yapılacağını anlatmıştık. Resimli ve örnekli yaptığımız yazımıza yazının üstüne tıkladığınızda gidebilirsiniz. Bu makalemizde ise parsel ne demektir ne işe yarar ve bizlere ne gibi fayları vardır arazinin parsel bilgilerini bilmemizin, konularına açıklı getireceğiz. Alt bir başlık yapalım Parsel Nedir; Bu terimi açıklarken yönetmelikte geçen ifadesi açıklayıp alıntı yapalım ” ayrılıp sınırlandırılmış arazi parçası” tabiri yapılan parselin sahiplik şekli tek tabu olabildiği gibi ortaklı tabuda olabilmektedir.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, vatandaşlara ada parsel sorgulama imkanı vermektedir. Genel müdürlüğün resmi internet sitesi üzerinden online işlemler başlığı altında online olarak parsel sorgulama yapabilirsiniz.  Bu sorgulama ekranı yukarıdaki resimde göründüğü gibidir. Yapmanız gereke sizden istenilen il, ilçe, mahalle, ada ve parsel bilgilerini eksiksiz girip sorgula tuşuna basınız. Arama sonu yine resimde göründüğü gibi kuş bakışı şeklinde arazinin boyutunu şeklini diğer özellikleri görme imkanı sunmaktadır. Bu kolay işlem eskiden bu kadar kolay değildi il veya ilçe belediyelerine giderek ada pafta ve parsel sorgulaması yapılarak arazi hakkında bilgi alınabilmekte idi.

Şimdi ise bu kadar bir işlem olan online parsel sorgulama nereden yapılacağını paylaşalım. Nasıl yapılacağını yukarıda anlatmıştık. Bunun aşağıda linkini paylaştığımız yazıya tıkladığınızda yukarıda resmini paylaştığımız ekrana ulaşıp doğru bilgilere ulaşmanızı sağlayacaktır.

Ada Parsel Pafta Sorgulaması için tıklayınız

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir