Erzincan Enerya Doğalgaz Abonelik Güvence Bedeli

Erzincan Enerya Doğalgaz Abonelik Güvence Bedeli Ne kadardır, doğalgaz abonelik bağlantı bedeli ücreti, doğalgaz abonelik güvence bedeli, bağlantı bedeli geri alınabilir mi? güvence bedeli  geri alınabilir mi? Bağlantı ve güvence bedeli ücreti nereye yatırılmaktadır. 

Erzincan ili sınırları içerisinde 10 il ile beraber tedarik ve dağıtımını üstlenen Enerya firması için güvenli ve daha tasarruflu olan doğalgaz aboneliğini sırasında istenilen bağlantı ve güvence bedelinden bahsedeceğiz.

Enerya dağıtım şirketi doğalgaz mevzuatı çerçevesinde yeni abonelik başvurusunda bulunan müşterilerinden bağlantı ve güvence başlığı altında müşteri ile imzalanan sözleşme çerçevesinde güvence bedeli istemektedir. Peki bağlantı ve güvence bedeli her bina ve daire için aynı miktar mı istenmektedir?

Bu bina ve dairenin m2’sine göre değişkenlik göstermektedir. Eneryanın resmi internet sitesinde yayınlanan ifade şu şekildedir. “Abone binasının 200 m2’ye kadar alanı için değeri 1 olan ve bundan sonraki ilave her 100 m2’ye kadar brüt alan için değeri bir artırılan sayıdır.” Bundan dolayı doğalgaz firmasının müşterilerinden yeni sözleşme imzaladığı esnada aldığı bu ücret Abonelik Bedeli başlığı altında bir defaya mahsus istenilmektedir. abonelik Bedeli Ücretinin Geri iadesi bulunmamaktadır.

 Erzincan Enerya Doğalgaz Abonelik Güvence Bedeli Ne Kadardır ?

Abonelik ve Güvence bedellerinin ayrı kalemler olduğunu yukarıdaki yazımızdan öğrenmiş olduk. Şimdi sıra ile bu bedellerin ne kadar olduğunu öğrenelim.

Abonelik Ücreti diğer bir adı ile Bağlantı Bedeli Ücret: Abonelik ücreti kişiden bir defaya mahsus tahsil edilmektedir. KDV dahil istenilen bu ücret kişiye geri iadesi yapılmamaktadır.  Bu ücret işçilik ve malzeme gibi kalemlerde Enerya firmasının abone başına düşen sabit payıdır. 200 m2 için 425 TL+KDV olan bu ücret artan her 100 m2 için ise 350+KDV tutarı ilave edilmektedir.

Erzincan Doğalgaz Güvence Bedeli Ücret: Yine abonelik sırasında istenilen bu ücretin farkı ise daha sonra abone kapamalarında geri iadesi yapılabilmektedir. Güvence bedelinin diğer bir özelliği ise KDV hariç tahsilatı yapılmaktadır. Peki Erzincan doğalgaz için güvence bedeli ne kadar ödememiz gerekmektedir.

Bireysel kullanımda kombi için: 386 TL
Merkezî kullanımda ısınma için: 386 TL x BBS
Soba kullanımı için: 386 TL / Konut
Ocak ve / veya şofben kullanımı için: 93 TL

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir