Erzurum Belediyesi Su Aboneliği İşlemleri

Erzurum belediyesi su aboneliği işlemlerinin nasıl yapılacağı ve ESKİ müdürlüğünün hangi birimine başvurulacağını ayrıca su aboneliği için istenilen evraklar hangileri olduğunu bu haberimizde yayınlayacağız. Erzurum Büyükşehir Belediyesi su abonelik işlemlerini birkaç farklı gruba ayırmıştır. Şimdi su abone yapılan grupları ve bu gruplarda gerekli belgeleri paylaşalım.

Erzurum Belediyesi Su Aboneliği İşlemleri

İlk defa (Yeni) abone oluyorsanız; Eğer bulunduğunuz dairede veya binada hiç su bağlantısı bulunmuyorsa ilk defa sıfır binaya su aboneliği yaptıracaksanız buradaki evrakları tamam ederek ESKİ Erzurum su ve kanalizasyon işleri müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Evrakları ESKİ’ye teslim etmeden önce Su tesisatçıları derneğinden dosya almayı unutmayınız.  Ayrıca dairenize taktırdığınız su sayaçının Erzurum’un soğuk olasından dolayı hemen donabilecek bir yer olmaması ve görevlilerin rahatlıkla okuyabilecekleri bir yer olmasını sağlayınız. Son olarak ise su abonesine ait plakanın görünür ve okunabilir bir yerde olmasına dikkat ediniz. İstenilen belgeler;

Erzurum Belediyesi Su Aboneliği İşlemleri

Yeni sıfır bina için, Kullanılmış;

  • Yeni sıfır binanızın dairenizin yapı kullanma izin belgesi
  • Dairenize ait tabu belgesi
  • T.C. kimlik numaranızın yer aldığı kimlik fotokopisi
  • Eğer bu yeni dairede siz kiracı olarak abone olacaksanız kira kontratınız
  • Eğer su aboneliği üzerine olacak kişinin eğer ESKİ su idaresine gelememe durumu varsa noter tasdikli vekaletname
  • 6305 sayılı afet sigortası kapsamında zorunlu DASK sigortası

Sıfır olmayan kullanılmış bir ev aldığınızda istenilen evraklar;

Burada istenilen evraklar yukarıda yer alan evraklarla hemen hemen aynı sadece su aboneliğinizi yaparken ilk sırada yer alan iskan raporunu sunmanıza gerek yoktur. Diğer evrakları tamam ederek ESKİ su idaresine başvurunuz. Ayrıca burada birkaç uyarı yapmak isteriz ev sahipleri için;

  • Evinizi kiraya verdiğinizde su aboneliğini muhakkak kiracınızın üzerine yaptırınız. Bu şekilde kiracınızın çıkmasından sonra kalan su borcundan sorumlu olmaya bilirsiniz. Eğer sizin üzerine su aboneliği duruyorsa kalan borçlar sizden tahsil edilecektir.

Kiracı olarak sıfır olmayan kullanılmış bir ev aldığınızda istenilen evraklar;

Kiracı olarak bir evi tuttu iseniz girdiğiniz dairenin su borcu olmadığına dikkat ediniz. Ayrıca son faturanızı ödedikten sonra Erzurum ESKİ müdürlüğünden borcu yoktur kağıdını da almayı unutmayınız.

Son olarakta inşaat su aboneliğinden bahsedelim. İnşaat su aboneliğine inşaat başlamadan başvurunuz ve inşaat bitiminde hemen kapatınız. Ayrıca inşaat su aboneliği aldığını suyu farklı yerlerde kullanmayınız. Çünkü ESKİ bu durumlarda kaçak su kullanımdan dolayı size yaptırım uygulayabilir. Eğer kaçak su aboneliği kullanımı yaptığını düşündüğünüz birileri varsa Erzurum su kesintisi sorgulama haberimizden faydalanabilirsiniz. Ayrıca 0442 233 02 88 nolu numaraya da kaçak su ihbarında bulunabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir