Google Maps Tarla Arazi Alan Metrekare Hesabı

Google Maps Tarla Arazi Alan Metrekare Hesabı, resimli anlatım bu makalemizde en çok kullanılan google maps özelliğinden elimizden geldiğince bahsetmeye çalışacağız. Google maps ile arazi ölçümünü hatasız olarak hesaplayabilirsiniz. Peki bir arazinin, tarlanın, alanın ölçümünü yapmak ne demektir. İlk önce bu sorumuz ile başlayalım.

Google Maps Tarla Arazi Alan Metrekare Hesabı Nasıl Yapılır

Yukarıdaki sorumuzun cevabını google maps ile metrekare hesabı başlığımız altında verelim. Biralanın tarlanın arazinin ölçümünü yaparken metrekare hesabı ile yaparız. Yani bir ölçü birimiolan metrekare, m2  simgesi ile de bilinmektedir. Alan hesabı yaparken m2 nasıl bulacağız ? Bir yerin alanını bulmak için o arazinin en ve boyunun sayısal değerlerini birbiri ile çarptığınızda o yerin m2 sini bulmuş olacaksınız. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken bu alan bulma hesabı sadece kare veya dikdörtgen şeklinde olan araziler için geçerlidir. Ne yazık ki ülkemizde bu şekilde tam kare olan alanların sayısı azınlıktadır. O zaman yamuk olan veya şekli herhangi bir geometrik şekle benzemeyen arazileri alanını nasıl hatasız bulacağız.

İşte burada teknoloji devreye girmektedir. Google Maps uygulaması ile satın alacağınız herhangi bir arazının uydu görüntüsü aracılığı ile bu arazinin hesaplamasını doğru ve hatasız yapabilirsiniz. Kaç metrekare olduğu google maps ile kolaylıkla hesaplanır.

Şimdi bu kadar anlattığımız google maps ile hatasız alan hesaplama, tarlam kaç metrekare gibi soruların cevabını verelim. Aşağıdaki adımları takip ediniz;

  • Google arama motoruna google maps yazıp aratınız.
  • Daha sonra açılan ekranın sol üst köşesinde bulunan menü sekmesinden aşağıdaki resimde göründüğü gibi “arazi” modunu seçiniz. Seçim yaptığınız harita aşağıdaki gibi görünmesi gerekmektedir.
  • Google Maps ile arazi moduna geçtikten sonra hatasız hesaplayacağınız araziyi harita üzerinden bulunuz.
  • Araziyi bulduktan sonra farenizin sağ tuşuna basıp “Mesafe Ölç” yazısına tıklayınız.
  • Bu işlemin ardından google maps size bir başlangıç noktasını seçmenizi isteyecektir. Aşağıdaki resimde sizin için örnek bir hesaplama yaptık. Hesaplayacağınız alanın köşelerini belirledikten sonra gookle maps sizin adınıza arazinin şekli nasıl olursa olsun sizin için doğru bir şekilde hesaplayacaktır. Aşağıda örnek olarak seçtiğimiz arazinin Toplam alanı ve Toplam mesafesi görünmektedir.
  • Beklemeden  direkt olarak Google Maps sayfasını açıp satın almak istediğiniz tarla arazi arsa metrekarelerini hatasız hesaplamak ve öğrenmek için buraya tıklayınız.

google maps alan hesabı, google maps alan hesaplama, google maps alan ölçümü, google maps arazi ölçme, google maps tarla ölçme, hatasız metrekare alan hesabı, uydudan arazi ölçümü yapmak

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir